Jak dobrze zakończyć rok? Cztery praktyczne sposoby

Jak dobrze zakończyć rok

Koniec i początek roku często uznaje się za przełom. Za okres, w którym wyzwolimy nareszcie swój potencjał i zmienimy wszystko to, co zmiany wymaga. Sama bardzo lubię tę część roku i zauważyłam, że więcej mi się chce, zwłaszcza w zakresie organizacji. Wymaga to nieco wysiłku, który niekiedy ciężko podjąć tuż po świątecznym obżarstwie, niemniej warto wykonać kilka dodatkowych aktywności, za które – obiecuję Wam – niejednokrotnie sobie w przyszłym roku podziękujecie. Dziś więc o tym, co warto zrobić by dobrze zakończyć rok.

Dziś już 31 grudnia, ostatni dzień 2016 roku. Do jego końca czasu pozostało niewiele, więc bez zbędnego przedłużania, zabieramy się do pracy. I tak, według mnie warto zacząć od finansów a mianowicie:

Przeanalizować wydatki i przychody za bieżący rok i policzyć swoją wartość netto

Brzmi skomplikowanie? Jeżeli systematycznie prowadzisz budżet domowy, sytuacja jest prosta. Arkusz kalkulacyjny lub oprogramowanie, z którego korzystasz, pokaże Ci ile i na co wydałeś w tym roku. Zweryfikuj, czy mieściłeś się w budżecie. Czy osiągnąłeś zakładany poziom oszczędności, a jeśli nie to gdzie wyciekły twoje pieniądze. Ja takiej analizy dokonuję kwartalnie, a na koniec roku bardzo się do tego przykładam. Jeżeli nie budżetujesz, poświęć ten czas na zastanowienie, czy warto to robić i jak to zorganizować, żeby było łatwo szybko i przyjemnie.

Zachęcam Cię również, żebyś w ramach tego kroku policzył swoją wartość netto. Uznawana jest ona za jedyną wiarygodną miarę majętności. Co to takiego?

Według autorów Wikipedii „Wartość netto oznacza wartość danej rzeczy po odliczeniu pewnych kwot, odpisów, obciążeń. Jest to termin używany np. w kontekście towarów (usług), wynagrodzenia, aktywów.” Potocznie określana jest jako sumę twojego majątku pomniejszoną o sumę twoich zobowiązań (kredytów, pożyczek, kar)

Dla lepszego zrozumienia, wyobraź sobie, że sprzedajesz cały swój majątek i płacisz wszyskie zobowiązania i kredyty. To co Ci zostaje to twoja wartość netto.

O tym, jak policzyć swoją wartość netto pisał Michał Szafrański, a także Marcin Iwuć w swojej książce „Jak zadbać o własne finanse.”

Przed zakończeniem roku warto także sprawdzić stan Pay Pala i wykorzystać wszystkie punkty zgromadzone na kartach lojalnościowych. Jeśli chodzi o Pay Pala, warto zaglądać na swoje konto od czasu do czasu i przekonać się, czy wszystko na nim w porządku a saldo jest zerowe. Ja właśnie sprawdziałam moje konto i okazało się, że zupełnie niepotrzebnie wisi tam zapłacona wcześniej faktura. Skorygowałam to i ze spokojem wchodzę w Nowy Rok.

Punkty na kontach lojalnościowych gromadzimy w jakimś celu. A przynajmniej tak powinno być. Warto wybrać sobie przysługujące nagrody albo zniżki tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku, żeby po pierwsze otrzymać zasłużoną nagrodę za lojalność, a po drugie wyzerować konto karty lojalnościowej i w nadchodzącym roku przekonać się, ile realnie jesteśmy w stanie uzbierać punktów i czy dalsze uczestniczenie w programie lojalnościowym ma sens. No chyba, że zbieracie punkty na coś dużego.

Najważniejszym zadaniem kończącym rok, oprócz wszelkiego typu podsumowań i wyznaczania celów jest przygotowanie niezbędnych instrumenty do spełnienia swoich noworocznych postanowień i planów. W moim przypadku jest to spersonalizowana lista zakupów, która nie pozwoli mi po pierwsze niczego zapomnieć, a po drugie kupić niczego spoza listy! To doskonałe rozwiązanie, dla takich łasuchów jak ja!

No i co ważniejsze planner posiłków na cały tydzień. W 2017 r. postanowiłam planować posiłki z wyprzedzeniem i dostosowywać do nich listę zakupów. Mam mi to pomóc uniknąć niezdrowych przekąsek, jedzenia na mieście i zamawiania pizzy w akcie desperacji, a także dać spokój ducha, że wiem, co jem i kiedy muszę to ogotować.

A więc do Waszej dyspozycji mój osobisty, prosty i skuteczny  Planner posiłków! Smacznego!

Jak dobrze zakończyć rok
Planner posiłków

Zatroszczyłam się również, by ściągnąć na telefon i wydrukować na lodówkę grafik na moim basenie, żeby zminimalizować liczbę wymówek. Spakowałam również basenową torbę i mam w niej wszystko czego potrzeba, by zdrowo rozpocząć rok.  Jeżeli również obawiacie się, że organizacja zdrowego stylu życia Was przerośnie, zajmijcie się tym wcześniej i nie dajcie się zdekoncentrować na celu!

Zalecenia typu „Inbox zero” czy „To do list zero”, czyli wykonanie wszystkich zaległych zadań i oczyszczenie skrzynki mailowej do zera wkładam między bajki. Sama nie jestem w stanie tego wykonać przed początkiem nowego roku więc i Was do tego nie namawiam. Mam jednak jeszcze jeden miły pomysł, jak dobrze zakończyć rok, a mianowicie: zróbcie sobie coś smacznego (i najlepiej zdrowego!) do jedzenia i zróbcie tego sporo. Będzie jak ulał na dziś, jako tak zwany podkład pod wyskokowe napoje i idealne na jutro, gdy po całonocnym szaleństwie nie będzie nam się chciało gotować. Mój kurczak faszerowany jabłkami i ziołami już się piecze, ale warzywa wciąż czekają na swoją kolej:

Sylwestrowo-noworoczne warzywa. Proste, smaczne i zdrowe
Jak dobrze zakończyć rok? Zjeść coś pysznego i zdrowego!
Kochani, z okazji nadchodzącego Nowego 2017 Roku życzę Wam, byście nigdy nie ustawali w dążeniu do swoich celów, a droga, która do nich prowadzi, choć wyboista i trudna, dawała Wam radość i satysfakcję! Do zobaczenia w przyszłym roku!

Zapewne zainteresuje Cię również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *