Nie daj sobie wmówić, że możesz wszystko

American dream is a bullshit. Sorry, ale tak myślę. Nie możesz osiągnąć wszystkiego, czego chcesz. Dlaczego? Bo chcesz zbyt wiele, a jesteś zbyt słaby. Oczekujesz wielkich rzeczy, a podejmujesz minimalny wysiłek. Przedkładasz marzenia i snucie planów, nad mozolny wysiłek. Chcesz być asem na wszystkich polach, a nie potrafisz skoncentrować się na jednej rzeczy. Wciąż Cię rozpraszają nowe cele, marzenia, pragnienia. Masz roszczeniową postawę i brak Ci pokory. Dla słabości i braku konsekwencji zawsze znajdujesz wytłumaczenie i żądasz od świata, żeby przyjął Twoje usprawiedliwienie. Nie chcesz nic poświęć, a wymagasz wszystkiego w zamian. Nie. Nie możesz mieć wszystkiego.

Nie. Nie możesz osiągnąć wszystkiego. A już zwłaszcza nie możesz osiągnąć wszystkiego na raz. To tylko mit. Mechanizm, którym posługują się ludzie, w których interesie jest, byś wierzył, że możesz. Tacy, którzy chcą Ci sprzedać narzędzia albo ideologie, jakże niezbęde w osiąganiu „wszystkiego”, dzięki którym zarobią na Tobie fortunę.

Nie. Nie możesz wszystkiego, a co więcej nie powinieneś. Wbrew temu, co wmawia nam (pop)kultura zachodnia, nie jesteśmy panami tego świata i wszystko nie musi iść po naszej myśli i według naszego planu. A wiara, że tak jest to zwykła naiwność.

Nie. Nie jestem zwolenniczą spiskowych teorii. Nie zrozum mnie źle, nie odmawiam Ci poczucia sprawczości w życiu ani prawa do działania i ambicji. Wręcz przeciwnie. Proszę tylko, byś nie dał się zaślepić mitowi „króla świata”. To nie Titanic. Zresztą ta historia też zweryfikowała mrzonki  jej bohaterów.

Przyjmij do wiadomości, że w życiu coś się dzieje kosztem czegoś. Że musisz coś poświęcić, żeby coś zyskać. Że żeby osiągnąć coś pięknego i wartościowego, będziesz musiał zrezygnować z wielu łatwiejszych rozwiązań.  Bardzo wielu. Nie jednego, dziesięciu czy stu. Prawdopodobnie z tysiąc razy będziesz płakał w kącie za straconą miłą okazją. Albo z bólu, z którego rodzą się wielkie rzeczy.

Jeśli nie obraziłeś się  i doczytałeś do tego miejsca, będą z Ciebie ludzie. Masz szansę na osiągnięcie,  tegoco zechcesz, bo już wkroczyłeś na dobrą drogę. Masz pokorę, otwarty umysł i inteligencję, wiesz, że mam rację.

Uzmysłowienie sobie powyższego, to jedno z Twoich najważniejszych zadań mentalnych. Przełamanie schematu. Zaprzestanie karmienia się medialną papką.

Akceptacja faktu, że nie możesz mieć wszystkiego jest największym wyzwaniem.
Wolność, jaką to daje, jest warta każdego zachodu.

Zapewne zainteresuje Cię również

4 komentarze

  1. Piękny , mądry post. Mam wrażenie, że chyba coś zaczyna się w ludziach zmieniać, a przynajmniej w części ludzkości, bo coraz częściej spotykam się z podobną do Twojej postawą i bardzo mnie to cieszy. Pozdrawiam

    1. Dziękuję, Magda. Mam nadzieję, że postawa ludzi, zwłaszcza bardzo młodych się zmienia. Z roszczeniowej na realnie oceniającą i świadomą wagi ciężkiej pracy w drodze do celu. Po to był ten tekst.

  2. Codziennie spotykam ludzi myślących tak samo. A oni spotykają innych sobie równych. I nabrzmiewa szara, pasywna, determinowana i ograniczana masa. Na szczęście dla mnie i moich bliskich Internet jest pełny różnych treści, a każdą można zamknąć i przejść po jej zgliszczach. Tylko potomstwa szkoda… Niekoniecznie życzę tego, ale polecam odmienny sposób myślenia. Przeciętność naprawdę nie jest niczym odkrywczym ani napawającym dumą.

  3. Nie bardzo rozumiem wypowiedź Piotra. Robienie wielu rzeczy na raz albo inaczej łapanie i trzymanie wielu srok za ogon nie oznacza, że jest się nieprzeciętnym. Może jest wąska grupa ludzi, którzy łatwo i dużo ogarniają w mig. Ale nie spotkałem się np. z wybitnym prawnikiem i jednocześnie malarzem albo mechanikiem samochodowym. Niestety w życiu można robić bardzo dobrze jedną rzecz i kilka na średnim poziomie, ale być we wszystkim naj, wątpie. Można zaliczać przygody jak się ma kasę, zwłaszcza nie swoją. Ale to też tylko pobieżnie, chyba po to żeby się pokazać albo zaliczać trofea.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *