Od czego zacząć rozwój osobisty?

Od czego zacząć rozwój osobisty?

Planujesz posiąść jakąś specyficzną umiejętność albo wiedzę?  Zadbać o rozwój osobisty? Wiesz, że tak to się szumnie nazywa się to i podoba Ci się, że zadbasz o siebie, a w konsekwencji w przyszłości Twoje życie zyska na jakości. Nie wiesz jednak jak zacząć? Ten wpis jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. A więc zaczynamy – prosto do celu 🙂

 Po pierwsze:

USTAL PRIORYTETY I CELE

Zastanów się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Zdecyduj, jaki jest priorytet Twojego rozwoju. Czy jest to nauka języka obcego (by the way o tym, jak zacząć mówić po angielsku pisałam niedawno na blogu. Jeśli Cię to interesuje – zajrzyj do niego tutaj), szybkiego czytania, zwiększenie umiejętności organizacji czy znalezienie szczęścia. Cokolwiek to jest – dokładnie przemyśl, na jakim rezultacie Ci zależy i jaki poziom tej umiejętności chcesz posiąść. Warto poświęcić na to czas – nigdy nie będzie to czas zmarnowany.  Zadeklaruj się także, do kiedy chcesz pożądaną umiejętność nabyć.

Cele są realne, gdy posiadają  jasno zdefiniowane ramy czasowe. Musisz wiedzieć, kiedy chcesz osiągnąć cel i ile czasu w bieżącym grafiku możesz na to poświęcić.

Ponadto wydaje się oczywiste, ale niektórych zaskakuje fakt, że żeby coś osiągnąć trzeba to jasno i klarownie zdefiniować. I najlepiej zapisać. I tu przechodzimy do punktu drugiego:

SPISZ PLAN DZIAŁANIA

 

Realnie i bez przesadnego optymizmu oceń, ile czasu tygodniowo możesz poświęcić na dążenie do celu. Najlepiej byłoby, żebyś codziennie zajmował się dochodzeniem do wymarzonego poziomu zaawansowania w swojej dziedzinie. Tak byłoby idealnie, ale jeśli to niemożliwe – nie przejmuj się i wyznacz czas na tę aktywność w swoim tygodniowym grafiku. Fajnie i skutecznie, jeśli możesz w każdym tygodniu robić to tego samego dnia, wtedy ustanawiasz rutynę i Twój mózg będzie wiedział, że teraz jest czas na zajęcie się rozwojem osobistym. Wprowadzanie powtarzalnego wzorca jest niezwykle ważne, ponieważ kolejny punkt mówi Ci:

BĄDŹ SYSTEMATYCZNY

Ludzie często niedoceniają potęgi małych, codziennych czynności. A to z nich zbudowany jest każdy proces nauki. Ponownie odsyłam do artykułu o nauce języka. Zawiera on sporo wskazówek, jak ogarnąć temat. Tylko powtarzając proces zdobywania umiejętności over and over again masz szansę zostać mistrzem. Poza tym krótkie a regularne interwały są znacznie efektywniejsze niż robienie czegoś raz, czy dwa przed wiele godzin. Jak przypomina chcącym schudnąć Ewa Chodakowska: „nie przytyłeś wczoraj, nie schudniesz jutro”. Zaakceptuj, że osiągnięcie tego, co zaplanowałeś jest procesem. Generalnie rozwój osobisty jest procesem, który nigdy nie ma końca, ale to materiał na oddzielny post.

Po czwarte

SKONCENTRUJ SIĘ NA JEDNEJ RZECZY

Decydując, że rozwój osobisty jest dla Ciebie istotny, zapewne skonstruowałeś w głowie wizję sobie, władającego wieloma „mocami”. Niestety próbując osiągnąć kilka celów naraz, rozdrabniasz się i osłabiasz swoją szansę na osiągnięcie celu. Zaakceptuj fakt, że nie można mieć wszystkiego. Powiedz sobie: „w tym roku poświęcę się nauce niemieckiego” albo „w czasie wakacji Będę czytać tylko książki z zakresu psychologii biznesu”. I zrób to. Skoncentrowanie na jednym, jasno zdefiniowanym celu to najlepsze, co możesz zrobić dla siebie, jeśli chcesz go osiągnąć.

MIEJ ZAWSZE CEL PRZED OCZAMI

Jeżeli jesteś pewny i przekonany, co do obranego kierunku rozwoju osobistego i konsekwentnie realizujesz swój plan działania, to najlepsza droga by nie stracić motywacji. Pamiętaj jednak, że tempo życia w dzisiejszym świecie i czynniki jemu pochodne, mogą powodować, że stracisz swój cel z oczu, a tym samym Twoja motywacja do jego realizacji osłabnie.Potraktuj to jak inwestycję w siebie. Gdy będziesz miał świadomość, jak bardzo Twój cel jest istotny i ile już w niego zainwestowałeś (niekoniecznie pieniędzy, raczej czasu i wysiłku – to według mnie cenniejsze zasoby), nie odpuścisz go sobie tak łatwo.

Przypominaj więc sobie regularnie, co chcesz osiągnąć, a także dlaczego to robisz.

I tu przydaje się dokładne przemyślenie priorytetów i strategia działania, o których mówią punkty wyżej.  W jaki sposób przypominać sobie o swoim celu? Jest wiele dróg i to zależy jedynie od Ciebie i Twojej kreatywności. Możesz stworzyć sobie moodboard, plakat lub tapetę na ekran komputera. Możesz regularnie lub w chwilach zwątpienia wracać do zapisanej wcześniej w Tobie tylko znanym miejscu strategii działania. Możesz powiesić sobie karteczkę na lodówce albo w miejscu, który kojarzy Ci się z osiągnięciem celu. Możesz użyć do tego notatki lub aplikacji w telefonie. Sposobów jest wiele. Znajdź swój i nie trać celu z oczu. Pamiętaj, że wysiłek, który podjąłeś do tej pory na drodze do jego realizacji, nie może się zmarnować! Powodzenia.

Czy macie swoje własne patenty na to, jak zacząć projekt lub inwestycję w rozwój osobisty? Jak podobają się Wam moje? Zdanie moich czytelników jest dla mnie bardzo cenne, dlatego niezmiernie ucieszy mnie, jeśli pozostawisz swoją opinię w komentarzu. Dziękuję za poświęcony czas!

Zapewne zainteresuje Cię również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *