Cele w życiu. Czy wiesz, co chcesz osiągnąć?

cele w życiu

Często spotykam cudowne dziewczyny, które mają naprawdę niesamowity potencjał. Są uzdolnione, pracowite, mają rozległe zainteresowania. I? I nic. Niestety. Nie wykorzystują nawet w małej części swoich możliwości, a ich życie jest jak łódka, tylko zamiast płynąć na odległe lądy sukcesu i bogactwa, dryfują po mieliźnie. Smutno jest na to patrzeć. Moje życie też tak kiedyś wyglądało: mimo, że jestem inteligentną, pracowitą babeczką, nie mogłam nic  osiągnąć i moje życie zawodowe, rozwój osobisty i finanse stały w miejscu. Dlaczego tak było? Bo nie miałam celu i nie miałam planu. Dziś skupimy się na celach.

Dlaczego to takie ważne, żeby mieć cele w życiu?

Jeśli ktoś nie wie, do którego portu chce przypłynąć – żaden wiatr mu nie sprzyja.
Seneka

To jest naprawdę aż tak proste. Wszyscy wszak wiemy, że nie osiągniemy niczego, jeśli nie będziemy wiedzieli, co to ma być. Teoria teorią, a praktyka leży. Jako że jestem socjologiem, obserwuję ludzi niejako z zawodowej ciekawości. I wiecie co? Ogromna większość ludzi, z którymi się stykam NIE MA ustanowionych celów, a co za tym idzie: nie ma żadnego planu na życie.

Znam tylko 1 osobę, która miała konkretny plan dotyczący tego, ile chce zarabiać. Pamiętam, że była to magiczna kwota 10 tysięcy złotych miesięcznie – tyle ile uwcześnie zarabiał prezydent Torunia. Dziś mój znajomy zarabia naprawdę duże pieniądze, jego firma jest innowacyjna, monopolizuje swoją branżę i świetnie się rozwija, a on wszystko to zawdzięcza sobie. Swojej ciężkiej pracy i… no właśnie. Temu, że miał cel. I temu, że miał plan.

Jeśli nie ustalisz swoich celów i nie zaplanujesz drogi do ich realizacji, skazana jesteś na marną egzystencję kogoś, kto spoglądając za kilkanaście lat w stecz nie będzie wiedział, gdzie czas przeciekł mu przez palce. Pamiętaj, że czas jest najważniejszym z naszych zasobów, ponieważ jako jedyny jest nieodnawialny.

cele w życie

Zaakceptuj konsekwencje posiadania celów lub ich braku

Możecie uznać, że to wszystko tylko motywacyjny bełkot. Możecie też świadomie postanowić, żeby nie mieć celów i planu, a żyć tym, co wam życie przyniesie. Tylko potem nie marudźcie, że nie przyniosło wam tego, czego chciałyście. Posiadanie oczekiwań, co do rzeczywistości po fakcie, przynosi jedynie poczucie klęski i nic pozytywnego nie wnosi. Daje tylko wizję mnóstwa niewykorzystanych szans.

I teraz przechodzimy do sedna. Mówię tu o celach i planie łącznie i może się wam wydawać, że to są pojęcia wymienne. Nie są. Cele są podstawą budowania planu, to baza, na której budujesz plan. Cele wyznaczają priorytety, na których skupiasz swoje działania. One w gruncie rzeczy odpowiadają za to, jak wygląda Twoje życie dziś, a już zwłaszcza za to, jak będzie wyglądać za 10, 20 i 30 lat.

Cele nie muszą być wielkie i nie muszą być na 100% sprecyzowane. Prawdopodobnie wiele razy zmienicie kierunek, w którym płynie wasza łódeczka. Nie szkodzi. To w żadnym razie nie powinno to was powstrzymać przez wyznaczaniem sobie celów. Nie musicie dziś wiedzieć dokładnie, jak ma wyglądać Twoje życie  w przyszłości, ale musicie wiedzieć, w jakim kierunku podążacie. Możecie je utożsamić z priorytetami lub marzeniami. Nie obchodzi mnie, jak je nazwiecie, ważne żebyście je znały.

cele w życiu

Moje cele

Podam Wam przykład tego, o czym mówię: naszym celem jest osiągnięcie jako takiej niezależności finansowej, tak wcześnie jak tylko się da. Żeby to osiągnąć musimy zgromadzić kwotę x, która pozwoli nam kupić  i wyremontować mieszkanie, w którym będziemy mieszkać, spłacić obecne, które będziemy wynajmować oraz kupić samochód, bo nasz obecny będzie już w tym czasie na pewno wymagał wymiany. Zakładamy, że wciąż będziemy pracować, ale bez ciśnienia i spiny na wielkie kariery zawodowe, raczej będziemy robić to, co lubimy, ponieważ będziemy mieli już źródło przychodu z najmu. Ja skupiam się na freelansie. I tu pojawia się mój kolejny cel, czyli „rozkręcenie” mojej marki online do poziomu, w którym będzie przynosiła przyzwoity zarobek.

Ponieważ mam jasno sprecyzowane te dwa cele, mogę podporządkować moje codzienne małe działania ich realizacji. To mocno upraszcza i ukierunkowuje moje życie. Wiem, że żeby osiągnąć swoje cele muszę być oszczędna, dlatego nie wydaję na głupoty, prowadzę budżet domowy i pilnuję, by oszczędności rosły w każdym miesiącu. Codziennie również, nawet, gdy bardzo mi się nie chce, staram się promować moją markę: bloga,  którego właśnie czytasz, fanpage na Facebooku <<klik>>Instagrama <<klik>>, czy LIST (Listę Inspiracji i Super Treści), którą prowadzę od niedawna dla czytelników, którzy lubią moje treści. Możesz do niej dołączyć teraz:

A co z realizacją?

Moje cele wydają się być odległe i wiem, że nie zrealizuję ich wcześniej niż za kilka lat, może nawet kilkanaście. Mam świadomość, że ten czas będzie dla mnie ciężki. Zdaję sobie z tego sprawę i godzę się na to. Przypominam sobie to za każdym razem, gdy jestem zmęczona i zniechęcona, bo podejmowane działania zdają się nie przynosić oczekiwanych efektów. Głęboko wierzę, że pewnego dnia – wspomnicie moje słowa – moje projekty „zatrybią” i potoczą się efektem śnieżnej kuli, coraz szybciej do moich zdefiniowanych dzisiaj celów.

Umiejętność zdyscyplinowania się, by zrezygnować z natychmiastowej satysfakcji w zamian za większą nagrodę w
dłuższej perspektywie jest nieodzownym warunkiem sukcesu.
Brian Tracy

Warto poświęcić godzinę, czy dwie na spokojne przemyślenie, na czym nam w życiu naprawdę zależy. Gdzie naprawdę chciałabyś być za 10 lat (nie tylko śliczną odpowiedź wymyślona na potrzeby rekrutacji). Pamiętajcie, że to wy kreujecie swoje życie i kujecie swój los. Gdy tylko postanowicie, co jest waszym celem, życie nabierze większego sensu i smaku. Spróbujcie. Może się okazać, że dziś jest jeden z dwóch najważniejszych dni w waszym życiu, jak ładnie to podsumował to dla nas Mark Twain:

Dwa najważniejsze dni Twojego życia to ten, w którym się urodziłeś oraz ten, w którym dowiedziałeś się, po co.
Mark Twain

 

No więc, jak stoicie z celami?  Przemyślane?Ustalone? Zapisane? Wkrótce zajmiemy się ich realizacją, czyli planem. Zapis do Listy Inspiracji i Super Treści (LIST) pozwoli wam tego nie przegapić 🙂 Do następnego!

Zapewne zainteresuje Cię również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *