Czym jest Potęga Podświadomości i jak może nam pomóć? Inspiracje płynące z lektury słynnej książki Josepha Murphy’ego

Potęga podświadomości

Potęga podświadomości to ważny tytuł dla tych, którzy dbają o rozwój osobisty i swoją duchowość. Czyli teoretycznie dla mnie. Ale jakoś nigdy nie starczyło mi zapału, by ją kupić i przeczytać. Pora jednak nadeszła i cieszę się, że nareszcie wiem, o co chodzi. Lektura nie należała do najprostszych, momentami była wręcz nużąca musiałam czytać „na raty”. Niemniej, dużo dla siebie wyciągnęłam z tej lektury i postanowiłam – dla was i dla siebie – zebrać inspiracje z niej płynące w tym poście. Zapraszam do lektury.

O co chodzi z potęgą podświadomości

Najprościej, jak się da, filozofię Josepha Murphy’ego można zamknąć w stwierdzeniu: podświadomość kreuje rzeczywistość, a więc złe myśli powodują złe wydarzenia, a te dobre wpływają na pozytywne zmiany w naszym życiu, tworząc zgodną z naszymi życzeniami rzeczywistość. Autor pisze: Największą tajemnicą wszech czasów stanowi fenomenalna, działająca cuda ukryta moc podświadomości. 

Recepta na udane życie jest bardzo prosta: Gdy wyobrazisz sobie, że twoje pragnienie już się spełniło, i odczuwasz radosne podniecenie towarzyszące jego urzeczywistnieniu, podświadomość doprowadzi do jego realizacji. 

Trochę to dla was naciągane? Dla mnie też było i muszę przyznać, że wiele wątków w tej książce budzi moje wątpliwości i łagodnie ujmując sceptycyzm. Ale… nie przesądza to o braku wartości. Wręcz przeciwnie.

Potęga podświadomości

Mniej więcej w połowie lektury przyszła mi do głowy myśl, że dosłowne traktowanie traktatu Murphy’ego jest bezcelowe i utonę we własnej irytacji zamiast czerpać inspiracje z lektury. Postanowiłam więc potraktować idee w niej zawarte metaforycznie. I wtedy wszystko nabrało sensu. Zamisat zmagać się z pojęciem Nieskończonej Potęgi utożsamianej i z Bogiem i ze Wszechświatem, która zgrzytała mi okrutnie, zajrzałam między wiersze i znalazłam tam, całkiem fajne rzeczy.

W gruncie rzeczy bowiem wszystko toczy się tu wokół niezachwianej wiary, że można, że zasługujemy na więcej, że możemy radzić sobie lepiej, możemy być bogatsi, zdrowsi i szczęśliwsi. I że tylko my sami możemy sprawić, że takie właśnie będzie nasze życie.

I choć dziś może się nam wydawać, że to truizmy, należy pamiętać, że książka została wydana po raz pierwszy w 1963 roku, kiedy o ideach dziś przyjmowanych za naturalne, jak mindfulness, zaglądanie w swoje wnętrze i rozwijanie duchowaści nikt nie słyszał.

Prawdziwa moc potęgi podświadomości

Tak więc moc sprawcza i kreowanie rzeczywistości zaczyna się w naszych głowach. Gdy nieustannie wierzymy, że nasze życie zamieni się w pasmo sukcesów, w końcu tak się stanie. Gdy jesteśmy pełni wiary we własne możliwości i pozytywnie nastawieni, przydarzają się nam dobre rzeczy.

My kreujemy nasz świat, my mamy na niego wpływ i tylko my powinniśmy brać ze siebie odpowiedzialność. Taki sposób myślenia podnosi jakość naszego życia, stawiając nas w roli podmiotu, siły sprawczej.

Poza tym Murphy zwraca uwagę na ważny aspekt naszej percepcji rzeczywistości, mianowicie, że mamy moc wpływania na nasz nastrój i na to, czy czujemy się na co dzień szczęśliwi. Że to nie świat zewnętrzny stwarza nasze życie, ale nasz wewnętrzny jego odbiór. I że dzięki takim, czy innym technikom możemy percepcją sterować w taki sposób, by czuć się satysfakcjonująco i szczęśliwie.

Stosowanie przemocy lub posługiwanie sie siłą woli  oznacza, że spodziewamy się natrafić na opór. Samo zaś wyobrażenie oporu stwarza opór. 

Zachowaj spokój (…). Każdy problem da się rozwiązać.

Wyobrażaj sobie tylko to, co dobre i piękne.

Autor otwiera też oczy na benefity jakie niesie stosowanie afirmacji. To za ich pomocą skłaniamy podświadomość do współpracy i realizacji naszych pragnień. Ja stosuję afirmacje jako formę medytacji i uspokojenia mysłu od ponad pół roku i widzę pozytywne zmiany w moim nsatroju i percepcji świata. Dzięki nim stałam się bardziej świadoma i spokojniejsza. Wkrótce będziecie mogli przeczytać więcej na ten temat, artykuł o zbawiennej mocy afirmacji jest bowiem w przygotowaniu.  Murphy przedstawia to prosto: Afirmacja polega na twierdzeniu, że coś jest właśnie takie, a nie inne, chociaż wszystkie dowody temu przeczą. Jeśli będzie trwał przy swoim, twoja modlitwa zostanie wysłuchana. 

Podświadomość kluczem do bogactwa, zdrowia i sukcesu

Autor ma dla nas zbiór prostych porad i mądrości, które mimo, że powinny być dla nas oczywiste, często są zapominane i lub ignorowane. Wracamy wtedy na stare dawne, negatywne tory myślenia i nic w naszym życiu się nie zmiania. A wystarczy uwierzyć, że:

Zajmuj sie tym, co lubisz, i rób to dla przyjemności.

Nigdzie nie jest powiedziane, że powinniśmy żyć w biedzie.

Są w książce też takie fragmenty, któe są szczególnie bliskie mojemu sposobowi patrzenia na świat, jak te:

Sukces polega na tym, by wieść pomyślny żywot. Jeśli żyjesz spokojnie, szczęściliwie i radośnie, jesteś człowiekie sukcesu (…). Bez spokoju umysłu prawdziwy sukces jest niemożliwy.

Uświadom sobie, co lubisz robić, i zajmuj się właśnie tym.

Prawdziwe myślenie musi być wolne od strachu. 

Masz wolność wyboru. Możesz wyrobić w sobie dobry lub zły nawyk (…). Jedyną przeszkodą na drodze do sukcesu są nasze myśli i wyobrażenia. 

Cudze słowa i myśli mogą ci zaszkodzić tylko za twoim przyzwoleniem  i przy świadomym udziale. Wytrwale dąż do celu, którym jest spokój harmonia i radość. W twoim wszechświecie mają znaczenie tylko twoje myśli. – pisze Murphy.

Żeby było jasne: możecie kliknać w tytuł  książki gdziekolwiek w tekście i zostaniecie przekierowani do najlepszej oferty cenowej tej pozycji na Ceneo.pl. Jeśli kupicie dzięki temu książkę, ja zarobię na tym kilka złotych, a wy otrzymacie ją dzięki mojej pracy w najatrakcyjniejszej cenie. To będzie dla mnie również cenna informacja, że cenicie to, co tu robię. I dziękuję Wam za to!

I jak Wam się podobają idea potęgi podświadomości? Czytaliście książkę Murphy’ego? Jakie są wasze refleksje?

Zapewne zainteresuje Cię również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *